środa, 26 lutego 2014

Decoupage i scrapbooking


Zdecydowanie lubię nietypowe połączenia craftowe, z pogranicza różnych rodzajów rękodzieła. Kiedy rok temu dowiedziałam się, że z serwetek przeznaczonych do decoupage można zrobić papier, który nadaje się do wykorzystania w scrapowaniu, byłam tym faktem mile zaskoczona. Niedawno po raz kolejny sięgnęłam po tę możliwość i kilkunastu serwetek stworzyłam sobie takie arkusze:


Jeśli jeszcze nie wiecie, jak to zrobić, odsyłam na szczegółowy kurs tutaj. Tymczasem proponuję jeszcze inne, nowe zastosowanie techniki decoupage w scrapowaniu. Kapsle, które najczęściej trafiają do kosza można bardzo prosto przemienić w urocze dodatki. Trzeba je najpierw umyć i osuszyć:Następnie, jeśli chcemy mieć ozdoby bardziej płaskie, powyginać kombinerkami ich brzegi:
Pomalować farbą akrylową, najlepiej dwukrotnie z wybranej strony:
Z serwetek powycinać koliste wzory z wybranymi elementami, większe od powierzchni, którą chcemy ozdobić (tylko warstwa ostatnia, zadrukowana, pozostałe oddzielamy!), oraz przygotować sobie pędzelek i klej - najlepiej przeznaczony do decoupage, choć ja polecam uniwersalny klej introligatorski:
Po dokładnym, ale niezbyt obfitym, nasmarowaniu powierzchni klejem, przyklejamy motyw na kapslu rozpoczynając od środka i delikatnie naciągamy wzór ku brzegom masując go placem:
Czekamy aż kawałek serwetki zaschnie na kapslu i obcinamy nadmiar, jeśli coś wystaje. Całość lakierujemy. Może to być nawet zwykły przezroczysty lakier do paznokci. Dobrze jednak robić to na zewnątrz i nie wdychać takich oparów w zamkniętym pomieszczeniu.

Oto efekty:A tak wygląda praca z wykorzystaniem takich elementów oraz papieru z serwetek:

Bądźcie kobietami renesansu. Odkrywajcie swoje talenty i nowe możliwości. 

Polecam. =)

10 komentarzy:

 1. Cudne sa te kapslowe badziki! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie to wygląda. Nawet bym nie pomyślala o takim recyklingu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. genialny pomysł na kapselki!!! na bank spróbuję:) jeśli chodzi o serwetkowe papiery to produkuję je od dawna bo wychodzą tanio a motywów serwetek do wyboru jest mnóstwo!

  OdpowiedzUsuń
 4. O mamo! Jaki rewelacyjny pomysł! d dziś mój mąż pije piwo z butelki!!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ekstra pomysł, dzisiaj piję piwo z butelki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Scrapbooking to nie moja bajka, aczkolwiek z przyjemnością podglądam prace tutaj publikowane. Pomysł z kapslami jest super i wydaje się być raczej prosty.

  OdpowiedzUsuń
 7. no to jest wprost genialne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł- godny wypróbowania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super! Muszę wypróbować, ale najpierw kupić piwo w butelce bo kapsli nie mam ;)

  OdpowiedzUsuń